ČSSD Litoměřicka

OP Litoměřice

Hassan Mezian: „Cementárna mi potvrdila, že 100 000 tun ostravských kalů už nechce“

| Filed under Senát 2012

Problematika spalování ostravských upravených kalů v čížkovické cementárně zajímá i Hassana Meziana (ČSSD).

Kandidát na senátora za ČSSD a litoměřický radní se v doprovodu dvou litoměřických zastupitelů – Lukáše Znojemského a Petra Hoška rozhodl navštívit podnik Lafarge Cement jako běžný návštěvník v rámci Dne otevřených dveří.

„Jsem šťastný, že mi zástupci cementárny potvrdili svůj negativní postoj k dovozu dalších 100 000 tun ropných kalů z Ostravska na skládku Celio u Litvínova pro potřeby čížkovické cementárny,“ konstatoval po návštěvě Hassan Mezian.
„Vracel jsem se do podniku, ve kterém jsem v 80. letech pracoval jako závodní lékař. Proto pozorně sleduji od podzimu problematiku dovozu kalů a jejich spoluspalování.“ „Jako lékař nemohu souhlasit s žádným znečišťováním životního prostředí kolem nás a cementárna znečišťovatelem je. I malé množství zdraví škodlivých látek může při opakovaném působení na člověka či v kombinaci s jinými látkami působit  jako příčina vzniku rakoviny či alergií,“ konstatoval Hassan Mezian. Je si však vědom, že cementárna je i významným zaměstnavatelem na Lovosicku.
„Bylo by populistické a nespravedlivé házet vinu za zoufalý stav ovzduší v celém Ústeckém kraji pouze na jednoho viníka, znečišťovatelů je v našem regionu  mnoho“ řekl Hassan Mezian po návštěvě cementárny a dodal: „Byl jsem ujištěn, že trendy podniku směřují k co největšímu snižování vypouštění jakýchkoliv látek do okolí, včetně jejich měření. Ke všem znečišťovatelům se ale musí přistupovat stejně. Důležitý je pro mě i osud 180 zaměstnanců, kteří pracují v cementárně.“